cevaplı bilmeceler

Cevaplarıyla en güzel çocuk bilmeceleri...

Doğru cevaplarıyla çocuk bilmeceleri arşivi

Doğru cevaplarıyla en yeni en güzel çocuk bilmeceleri arşivi

Cevapları görmek için bilmeceye, göremiyorsanız soru işaretine tıklayın.

Cevap Balıklar suda nasıl nefes alıp verirler? bilmecesitesi.com

Balıklarda bulunan solungaçlar, su içerisinde bulunan erimiş haldeki oksijeni alarak, dışarı verilmesi gereken karbondioksiti suya geri döndürecek yapıya sahiptirler. Diğer bir deyişle, balıklara özgü bir organ olan solungaç, suda erimiş şekilde yer alan Oksijeni kana ve vücuda alırken, karbondioksitin de dışarıya gönderilmesini sağlar. Bu şekilde vücutta bulunan kirli kan temizlenir ve aynı şekilde temiz kana dönüşmesi sağlanır.

Bazı balık türlerinde, su üzerinde bulunan normal havayı solumalarına yardımcı olan ek solunum organları bulunmaktadır. Hatta büyük balık türlerinin bir kısmında yalnızca su yüzeyindeki hava ile solunumu sağlayacak donanım bulunmaktadır. Bu türdeki balıklar, uzun süre su altında kaldıklarında, tıpkı diğer hayvanlar ve insanlar gibi boğulabilmektedir.

Balıklar ve bazı diğer deniz canlılarının nefes almasına olanak sağlayan solungaç, kan damarları ile oldukça yoğun bir şekilde ağ gibi örülmüştür. Ayrıca solungaç, birden fazla delik ve girintilerden oluşmaktadır. Biyolojik açıdan karmaşık ve kompleks bir yapıda olan solungaç, balıkların yaşam kaynağı olarak bilinmektedir.

Cevap Uçaklar gökyüzünde nasıl uçuyor? bilmecesitesi.com

Havada bir kuş misali mesafeleri kısaltan ve insanların dünyanın her yerine kolaylıkla ulaşmasını sağlayan uçakların havada motorlar sayesinde durduğuna dair genel bir kanı bulunmaktadır. Ancak bu durum doğru değildir. Uçakların havada kalmasını sağlayan sistem motorları değil, kanatlarıdır. Uçak motorlarının görevi, öndeki hava akımını içine doğru alarak arka tarafa itmesidir. Bu sayede uçak itme gücü ile ileri doğru hareket edebilmektedir.

Uçakların kanat yapıları kesiftir. Uçak ileri yönlü hareket ettiği zaman, bu kesif yapı sayesinde kanadın alt kısmından yukarı doğru bir kaldırma kuvveti ortaya çıkmaktadır. Bu kuvvet ortaya çıkarken hava, uçağa karşı bir direnç göstermektedir. Uçağın kanatlarının sahip olduğu bir kaldırma kuvveti bulunmaktadır. Uçak hareket ettikten sonra hızı arttıkça, kanatların kaldırma kuvveti de aynı şekilde artmaktadır. Uçağın iki kanadında ortaya çıkan kaldırma kuvveti, havanın direncinin ve yer çekiminin toplam kuvvetinden daha fazladır. Bu sayede uçaklar yerde belirli bir hıza ulaştıktan sonra havalanmaya başlarlar. bilmecesitesi.com

Uçağın uçma şekli ile kuşların uçma şekli arasında doğrudan bir bağlantı bulunmaktadır. Kuşlar uçabilmek için kanat çırparlar. Her kanat çırpınışında kanatların altında kalan hava aşağı itilir. Etki – tepki prensibi gereği kuşlar bu şekilde havalanmaktadır. Kuşlar havalandıktan sonra yükseklik kavramı hıza dönüşür ve kanatlarda bulunan aerodinamik yapı sayesinde taşıma kuvveti ortaya çıkar. Taşıma kuvveti her kanat çırpma işleminde tekrar eder ve hız artmış olur. Hızın artışı ile beraber tekrar bir taşıma kuvveti ortaya çıkar ve kuşlar bu sayede uzun süre havada kalırlar.

Uçakların havada yükselmesinin temeli de tıpkı kuşlardaki gibidir. Uçakların kanatları özel olarak tasarlanmakta ve havada kalmayı sağlayabilecek nitelikte üretilmektedir. Kanatların üretiminde kullanılan malzemeler de özel olarak seçilmektedir. Yani bilinenin aksine uçakların havada kalmasının en önemli kaynağı motorları değil kanatlarıdır.

Cevap Uçar durur vız...vızz...batırınca inesini
Canımız yanar cızz... cızz... bilmecesitesi.com

Arı

Cevap TeK Gözü Kayıp bilmecesitesi.com

İğne

Cevap Yer altında yağlı kağış bilmecesitesi.com

Yılan

Cevap Bir Evim Var İçinde 32 Sandalyem Birde Halım Var. bilmecesitesi.com

Ağız

Cevap bir tabutta kırk ölü bilmecesitesi.com

Kibrit kutusu

Cevap tencere yuvarlanmış ne olmuş? bilmecesitesi.com

yemek dökülmüş

Cevap İçi kara dışı kara ben boyamadım kendi kara bilmecesitesi.com

Kömür

Cevap Küçük kutu kare dünyayı doldurur içine bilmecesitesi.com

Televizyon

Cevap muhtar değil ama hükmediyor halkı var insan değil bir bağırsa ödün kopar. bilmecesitesi.com

aslan

Cevap Ece'nin sana selamı var hangi Ece? bilmecesitesi.com

Bilmece

Cevap ÇOCULARI BARINDIRIR, KÖTÜLÜKTEN ARINDIRIR bilmecesitesi.com

OKUL

Cevap Soru : adamın biri bir günlük mesafede olan ormana gidip odun kesecektir yemeğini alır yanına baltayı da alır yola koyulur. Bir müddet gittikten sonra acıkır oturur yemeğini yer fakat baltasını yemek yediği yerde unutur ormana gider odunu keser toplar geri döner ve baltasını alır evine gider
Bu adam odunu neyle kesmiştir !!... bilmecesitesi.com

Adamın yemek yediği yerde balta değil tas unutuyor yani bal tası

Cevap Bir elektrikli tren kuzeye doğru hızla giderse duman ne tarafa uçar? bilmecesitesi.com

Elektrikli trenin dumanı olmaz.

Cevap En çok araba nerede olur? bilmecesitesi.com

Kars çünkü kars ingilizcede arabalar demek

Cevap 1 soru kelimesini 3 kere deniliyor bu kelime hangi kelimedir? bilmecesitesi.com

Müdür müdür müdür

Cevap Asiye'nin selamı var hangi asiye bilmecesitesi.com

Kirtasiye

Cevap Bir tavşan koca nehri yüzerek geçti, kör bir adam bunu gördü, sağır bir kişi bunu duydu, çıplak bir adam onu cebine koydu, bil bakalım bu neydi? bilmecesitesi.com

!!!yalan!!!

Cevap içi kapaklı dışı saçaklı bilmecesitesi.com

göz

Cevap Bir adam rüyasında 3 katlı bina görür 1.kata çıkar 2.sine çık yazar 2.ye çıkar 3.ye çık yazar 3.ye çıkar orada oyun oynamasi gerekir oyunu kazanırsa sevdiği kızla evlenebilme şansı olacak kazanamazsa 3. Kattan atlayacaktır oyunu kaybetmiş 3. Kattan atlamış ama ölmemiş neden? bilmecesitesi.com

Çünkü rüyasında 3. Kattan atlamış

Cevap Bir kadına sormuşlar en sevdiğin üç ses nedir? bilmecesitesi.com

Para sesi,su sesi,kaynanamın son nefesi:)

Cevap sana zeka testi yapıyımı annenin adı ne en sevdiğin arkadaşın sana en başta sorduğum soru ne bilmecesitesi.com

sana zeka testi yapıyımı

Cevap hangi rafa eşya konulmaz? bilmecesitesi.com

Fotoğraf

Cevap söz dans edince ne olur ?? bilmecesitesi.com

danssöz

Diğer Bilmece Sayfaları

İlk Sayfa ... 107 [108]109 110 ... Son Sayfa

Bir bilmece veya yorum paylaşın.

Bilmecenin cevabını yazınız.

  

bilmecesitesi.com arşivinde cevaplarıyla 6169 bilmece yayında.