cevaplı bilmeceler

Cevaplarıyla en güzel çocuk bilmeceleri...

Doğru cevaplarıyla çocuk bilmeceleri arşivi

Doğru cevaplarıyla en yeni en güzel çocuk bilmeceleri arşivi

Cevapları görmek için bilmeceye, göremiyorsanız soru işaretine tıklayın.

Cevap En fazla ceza hangi ülkede verilir ? bilmecesitesi.com

Cezayir

Cevap Süt kaynadığında neden taşar? bilmecesitesi.com

Çoğunluğu sudan oluşan sütün içinde ayrıca biraz yağ, protein, laktoz ve bazı mineraller vardır. Sütün içerisindeki yağ, küçük kürecikler şeklinde bulunur. Bu yağ kürecikleri yukarı doğru yükselirler ve erime noktalarına yakın bir değer de (yaklaşık 50 °C) sıcak süt üzerinde bir tabaka oluştururlar. Isınan sütün içerisinde oluşan su buharı kabarcıklarının yüzeye ulaşmaları bu katman tarafından engellenir; kabarcıklar kabuğun altın da toplanırlar. Sayıları artan ve birleşen bu kabarcıklar, bir an gelir kabuğu ittirebilecek kadar yüksek bir basınca sahip olurlar. Bu durumda da süt taşmış olur. Sütü karıştırmak kabuğun oluşmasını engellemeyeceğinden basınç oluşmaz. Dolayısı ile süt taşmaz.

Ayrıca kaynayan sütün taşmaması için kaynattığınız tencerenin ağzına sıvı yağ sürün. Böylelikle süt o seviyeye geldiğinde duracak ve sütün taşmasını önlemiş olacaksınız. Bunun dışında kullanılan diğer bir yöntem de tahta kaşık kullanımı. Kaynayan süt tenceresine koyduğunuz tahta bir kaşık sütün taşmasını önleyecektir.

Cevap Bize Biraz Işık Verir,Sonra erir. Bilin bakalım bu nedir? bilmecesitesi.com

Mum :?

Cevap sever dağı ormanı,
şişmana çıkmış adı,
kışın uyuştu kanı,
yazın armut düşmanı bilmecesitesi.com

ayı

Cevap uzakta bir kırmızı kilim yanına vardı dilim dilim bilmecesitesi.com

kiremit

Cevap İnsanlar kadehlerini neden tokuştururlar? bilmecesitesi.com

Bu konuda iki ayrı açıklama vardır.
1. İnsanların beş duyusunu tatmin amacıyla şarap kadehini sofrada çın sesiyle tokuşturmak. Şarabın rengi, görme; diliyle tat alma; burunla koklama; eliyle dokunma ve çın sesiyle işitme. Şarap bütün duyguları tatmin eder anlamını taşır.

2. Antik çağlarda bir insanın düşmanını yemeğe davet edip, ona zehirli içki sunması doğal sayılıyordu. Ev sahibi içkinin zehirsiz olduğunu kanıtlamak için kendi içkisini havaya kaldırır ve misafirin içkisinden bir yudumun kendi kadehine dökülmesini isterdi. Sonra aynı anda içkilerini içerlerdi. Misafir böyle durumda ev sahibine güvenini göstermek için kadehini ev sahibinin yukarı kaldırdığı kadehe hafifçe vurur, çın sesiyle içkiyi denemeye gerek olmadığını gösterirdi.

Cevap İmdat çağrısı S.O.S 'in anlamı nedir? bilmecesitesi.com

Çok kişi ''Save our Ship'' gemimizi kurtar; ''Save our Soul'' ruhumuzu kurtar; ''Stop Other Signals'' diğer sinyalleri sözcüklerinin kısaltılmışı sanır. Oysa hiçbiri değildir. Tamamen telgraf zamanından kalma mors alfabesiyle ilgilidir. İmdat çağrısının çok kolay akılda tutulabilmesi için 1908 de üç çizgi, üç nokta, üç çizgi olan S.O.S seçildi.

Cevap Çinlilerin gözleri neden çekiktir? bilmecesitesi.com

Yalnız Çinlilerin değil, Orta ve Güneydoğu Asya'da yaşayanların, Japonların hatta Eskimoların da gözleri çekiktir. Aslında göz yapısı bütün dünyada aynıdır. Farkı yaratan göz kapaklarıdır. Çekik gözlü diye nitelendirilen ırklarda gözün üzerindeki göz kapağının ikinci kıvrımı, gözün üstüne daha çok inmiştir. Bazı teorilere göre bu kıvrım insanların gözlerini yoğun kar tabakasının, göz kamaştıran ışığından korumak için bir çeşit kar gözlüğü gibi gelişmiştir. Çin'de ve öteki bölgelerde her ne kadar yoğun kar yağmıyorsa da onların atalarının buzul çağında kuzeyde yaşadıkları daha sonra güneye indikleri kanıtlanmıştır. Yalnız gözleri değil, burunları da rüzgara karşı korunmak için küçülmüş, burun delikleri soğuğu engellemek için daralmıştır. Ciltleri de koruma amaçlı olarak yağlıdır. Göz kapakları da yağlıdır. Gözü ve iç tabakalarını kara ve buza karşı korur. Yani çekik gözlü değil, düşük göz kapaklı, demek daha doğrudur.

Cevap Mezarlara neden çiçek konulur? bilmecesitesi.com

İlk olarak Mısır Firavunu Tutankamon (Tutankhamun)'un milattan önce 1346 da öldüğünde mezarının çiçekten taçlarla kaplandığı saptanmıştır. Kuzey Avrupa'da ise M.Ö 2000 yıllara kadar mezara çiçek konduğu belirlenmiştir. O zamanlarda bu çiçeklerin amacı iyi ruhları çekme, kötü ruhları kovma amacıylaydı. Sonradan ise asıl amaç cesetler çürürken çıkan kokuyu kamufle etme amacını taşır. Servi ağacı da bu nedenle mezarlıklarda kullanılır. Ağacın yaprakları rüzgarı önler, kendine özgü ferah kokusu vardır. Cenaze törenlerinde siyah giyinmenin amacı da mezarlıklarda hayaletlerden sakınmak amacı taşımaktadır.

Cevap uzun ok gölgesi yok bilmecesitesi.com

su

Cevap En cok kesılen 10 a ne denir? bilmecesitesi.com

Kupon

Cevap Bir papağan var. Bacaklarında ipler var. Sağ bacağını çekince ingilizce sol bacağını çekince almanca konuşuyor. İplerin ikisinede çekersek ne olur? bilmecesitesi.com

düşer

Cevap BALIK NEDEN TAAVADA KIZARIR İNSAN NEDEN DENİZDE BOĞULUR bilmecesitesi.com

FAZLA KALDIĞI İÇİN

Cevap neden karasın dedim
önce yeşildim dedi
yağ döktüm, limon sıktım
kahvaltıda onu yedim bilmecesitesi.com

zeytin

Cevap mavi tarla üstünde beyaz güvercin yürür bilmecesitesi.com

yelkenli

Cevap Sarı Kız Sarkıp Durur Düşcem Diye Korkup Durur bilmecesitesi.com

kayısı

Cevap Karnından yer sırtından çıkarır bilmecesitesi.com

rende

Cevap Balıklar parasını nerede saklar? bilmecesitesi.com

Denizbankta

Cevap Denizden kum nasıl çıkar? bilmecesitesi.com

ıslak

Cevap ak kutunun kapağı içi dolu yapağı yapağı değil ipek bunu bilmeyen eşek bilmecesitesi.com

ipek kozası

Cevap masalım meten bıyığı etten şimdi gelir güle güle ölürsünüz bu nedir ? bilmecesitesi.com

salyangoz

Cevap Baş aşağı çevrilince değeri azalan şey nedir ? bilmecesitesi.com

9 rakamı

Cevap ağaca çıkar insan değil, boynuzu var öküz değil, yazı yazar katip değil bilmecesitesi.com

sümüklü böcek

Cevap Dağım var taşım yok,
Köyüm var damım yok,
Bir kağıt parçasıyım,
Irmağım var suyum yok. bilmecesitesi.com

Harita

Cevap matematik kitabı neden üzülüyormuş? bilmecesitesi.com

çok problemi olduğu için :)

Diğer Bilmece Sayfaları

İlk Sayfa ... 134 [135]136 137 ... Son Sayfa

Bir bilmece veya yorum paylaşın.

Bilmecenin cevabını yazınız.

  

bilmecesitesi.com arşivinde cevaplarıyla 6169 bilmece yayında.